luty 2020
Wrocław
3 °C
Weather details

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

We wtorek 16 czerwca 2015 r. gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żórawinie i w Filii w Rzeplinie panią Magdalenę Zarębską - autorkę książek dla dzieci i młodzieży.
Pierwsze spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie i było w całości poświęcone jednej z książek zatytułowanej Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali (utwór został ogłoszony książką roku 2013). W książce można znaleźć wiele ciekawych informacji o Górnym Śląsku.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żórawinie. Wysłuchały interesującej, krótkiej historii zainicjowania górnictwa na tym rejonie. Oglądały zdjęcia krajobrazu z szybami kopalnianymi, zabytkowymi budowlami z czerwonej cegły, podwórka osiedla Nikiszowiec, wnętrza kopalni i kolejki, która w dawnych czasach służyła do przewożenia górników oraz ich rodzin. Dzieci dowiedziały się również wielu rzeczy o zawodzie górnika, zwyczajach i życiu na Górnym Śląsku, a także o gwarze jego mieszkańców. Autorka podała uczestnikom spotkania wiele słów w gwarze śląskiej, co okazało się niezwykle pomocne w zabawie polegającej na odgadywaniu zawodów na podstawie śląskich nazw rzeczy i czynności. Dzieci słuchały piosenek - jednej z Górnego Śląska i drugiej z Kaszub (dla porównania języków). Dzieci bawiły się także w kalambury. Wysłuchały wiersza Tuwima pt. Pan Hilary czytanego po śląsku. Później bawiły się w wirtualny spacer po Nikiszowcu zapoznając się z różnymi miejscami tego osiedla umieszczonymi na fotografiach.
Pod koniec spotkania zadawano wiele pytań. Pisarka przyznała, że lubi jeździć konno i czytać książki przygodowe. Książki pisze rano. pomysły do nich bierze z Życia i otoczenia. Nigdy nie tworzy kilku książek naraz, gdyż woli skoncentrować się nad jednym tworzonym przez siebie światem literackim. Kiedy była dzieckiem, lubiła czytać. Po ukończeniu studiów myślała o wielu zawodach, lecz zwyciężyła w niej miłość do książek. Podjęła decyzję o poświęceniu swojego czasu pisaniu. Dzięki temu możemy delektować się jej utworami.
Po wyczerpaniu pytań, pani Magdalena Zarębska podpisywała książki.
Drugie spotkanie miało miejsce w Filii naszej biblioteki w Rzeplinie, w którym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzeplinie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Żórawinie informuje, że wszystkie utwory autorstwa pani Magdaleny Zarębskiej będą dostępne dla Czytelników w niedługim czasie. Są to następujące tytuły:
- dla dzieci:
1. Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali,
2. Kaktus na parapecie,
3. Ida, konie i reszta świata,
4. Ida i konie z Zielonej Wyspy,
5. Ida i Filip, przyjaciel koni,
6. Maja poznaje świat,
7. Kraina Nieczytania,
8. Nadchodzi słoniątko,

- dla dorosłych:
1. Życie teoretycznie.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi.

fot. Bożena Komarowska